Co powinieneś wiedzieć o świadectwach energetycznych?
Jest ono zwane również certyfikatem energetycznym lub paszportem energetycznym i określa zapotrzebowanie energii do spełnienia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Wartość ta obejmuje ilość energii niezbędnej do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji, chłodzenia, a także w przypadku obiektów użyteczności publicznej oświetlenia. Certyfikat energetyczny ważny jest 10 lat lub do czasu modernizacji zmieniającej charakterystykę energetyczną budynku.
Do czego służy świadectwo energetyczne?
Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej ma na celu dostarczać obiektywnych informacji na temat jakości energetycznej budynków. W przyszłości, przy prowadzeniu odpowiedniej polityki energetycznej, będzie skutkować znacznym zmniejszeniem energochłonności istniejącego i przyszłego budownictwa mieszkaniowego.
Jakie informacje zawiera świadectwo energetyczne?
Certyfikat energetyczny zawiera takie informacje, jak:
- lokalizacja budynku,
- charakterystyka techniczno-użytkową budynku,
- obliczeniowe zapotrzebowanie na energię,
- sumaryczne, roczne, jednostkowe zapotrzebowanie na energię nieodnawialną EP,
- uwagi w zakresie możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię końcową.
Dane zawarte w świadectwie charakterystyki energetycznej stanowią pożyteczne uzupełnienie informacji o nieruchomości będącej przedmiotem obrotu, a także poddawanej planowanej termomodernizacji.
Co to jest EP?
Charakterystyka energetyczna jest określana na podstawie porównania jednostkowej ilości pierwotnej energii nieodnawialnej EP, która jest niezbędna do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku w zakresie ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i ciepłej wody użytkowej, z odpowiednią wartością referencyjną.
Kto sporządza świadectwa energetyczne?
Zgodnie z ustawą świadectwa może sporządzać osoba, która:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
- posiada tytuł magistra o dowolnej specjalizacji lub inżyniera - kierunek architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewne,
- nie była karana,
- posiada uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa. Za równoznaczne z odbyciem szkolenia oraz złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu uznaje się ukończenie, nie mniej niż rocznych studiów podyplomowych na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewne.